Sernik na zimno z chia i truskawkami (wegański)

Sernik na zimno z chia i truskawkami
Sezon na truskawki powoli dobiega końca. Jaka szkoda, że znowu (przynajmniej w moim odczuciu) trwał tak krótko. Ale z drugiej strony, czy jest to powód do smutku? Jest przecież coś wspaniałego w tym oczekiwaniu, corocznym wypatrywaniu pierwszej truskawki, porzeczki, czy papierówki. Dzięki temu jeszcze bardziej docenić można ich smak. A z drugiej strony, przyroda robi swoje i mimo, że z końcem czerwca powoli kończą się też na straganach truskawki, to za moment przyjdzie czas na inne pyszności... W lesie podobno są już pierwsze jagody, na drzewach czerwienią się wiśnie i czereśnie - w kuchni bazującej na sezonowych warzywach i owocach nigdy nie ma nudy!

Sernik na zimno z chia i truskawkami
Ja tymczasem, powoli żegnając się już z truskawkami, chciałabym podzielić się z Wami jeszcze dwoma przepisami na desery z ich użyciem. Dzisiaj będzie to lekki sernik na zimno, przyrządzony na bazie mleczka kokosowego i chia. Zasmakuje każdemu, ale powinien spodobać się zwłaszcza osobom dbającym o linię ;)

SERNIK NA ZIMNO Z CHIA I TRUSKAWKAMI


Składniki/ na małą tortownicę:

Warstwa chia
  • 1 puszka mleczka kokosowego,
  • 1 szkl. dowolnego mleka roślinnego (np. kokosowego, przepis tutaj),
  • 1-2 łyżki ksylitolu/cukru do smaku,
  • 4 łyżki nasion chia,
  • 2 łyżeczki agaru,

Warstwa truskawkowa
  • 500 g truskawek,
  • 2 łyżeczki agaru,
  • 1 łyżka ksylitolu/cukru do smaku (opcjonalnie).

Wykonanie:
1. W garnuszku łączymy mleczko kokosowe z mlekiem, słodzimy, lekko podgrzewamy. Zdejmujemy z ognia, dodajemy chia i dokładnie mieszamy trzepaczką przez kilka minut. Odstawiamy na ok. 30-60 minut, aż ziarenka napęcznieją. Po tym czasie garnek znowu stawiamy na ogniu, dodajemy agar i bardzo dokładnie mieszamy trzepaczką, żeby nie powstały grudki. Całość gotujemy przez ok. 7-10 minut ciągle mieszając. Następnie zdejmujemy z ognia i przelewamy do szczelnej foremki (wcześniej można lekko nasmarować ją olejem np. kokosowym). Odstawiamy do wystygnięcia na ok. 30 minut.
2. Truskawki myjemy, usuwamy szypułki, przekładamy do pojemnika blendera i dokładnie miksujemy, Jeśli truskawki nie były wystarczająco słodkie, dodajemy do smaku ksylitolu/cukru. Mus przekładamy do rondelka, lekko podgrzewamy, dodajemy agar i bardzo dokładnie mieszamy trzepaczką. Całość gotujemy przez ok. 7-10 minut ciągle mieszając. Masę wylewamy na lekko stężałą warstwę z chia i odstawiamy do wystudzenia. a gdy sernik już wystygnie, chłodzimy go w lodówce.

Sernik na zimno z chia i truskawkami
Przepis na wegański sernik chia z truskawkami bierze udział w konkursie
"Truskawkowe pole & naturalnie zdrowe":

  

A składniki potrzebne do przygotowania tego pysznego deseru, jak i szeroki wybór innych zdrowych produktów, znajdziecie w sklepie internetowym: www.naturalniezdrowe.com.pl.

***

Spodobał Ci się dzisiejszy przepis? Żeby być na bieżąco z nowymi wpisami, odwiedź moją stronę na Facebook'u lub Google+.  

17 komentarzy

  1. Wygląda bardzo apetycznie! :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaadoptujesz mnie ? Bardzo proszę :))

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow! Wygląda obłędnie! Koniecznie muszę przetestować Twój przepis. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękny :-) I jak od linijki... ;-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Pyszny!
    Robiłam trochę podobny, tylko zamiast truskawek dałam maliny i zamiast mleka kokosowego dałam ser.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wygląda pięknie :) Truskawki się kończą, ale masz racje w lesie są już jagody - potwierdzam, zbierałam, jest ich w tym roku mnóstwo.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dziękuję ze ten przepis! Zrobiłam z okazji urodzin i chociaż nie-wegańska rodzina chętniej zjadłaby "normalny" sernik, to ten też wcinali. Bardzo zasmakował 1,5 rocznej dziewczynce :) Jako, że na świeże truskawki sezon dawno za nami, robiłam z mrożonych – i wyszło. Teraz zastanawiam się nad wersją z galaretką brzoskwiniową + zatopionymi w niej kawałkami brzoskwiń (wg mnie w tym serniku brakuje czegoś takiego "do pogryzienia"). Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Czy agar można zastapić żelatyną i ile jej dodać???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem pewna, że można. W swojej kuchni nie stosuję żelatyny, jedynie roślinny agar, dlatego nie jestem w stanie podać Pani odpowiednich proporcji.
      Zrobiłam jednak mały rekonesans. W tym wyczerpującym poście porównującym żelatynę i agar przeczyta Pani więcej na temat stosowania obu produktów: http://www.mojewypieki.com/post/ujarzmiamy-zelatyne Proporcja tam zaproponowana to "1 łyżeczka żelatyny to + - od 1/2 do 2 łyżeczek agaru, choć wszystko zależy od mocy agaru, więc należy kierować się proporcjami z opakowania". Proszę szczególnie zwrócić uwagę na to, że ŻELATYNY NIE GOTUJEMY, jedynie rozpuszczamy we wrzątku, a następnie hartujemy i dodajemy do masy "sernikowej". Mam nadzieję, że pomogłam :) Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję!!!!Niestety nie posiadam agaru a potrzebuje na CITO coś bezglutenowego. Przetestuję i dam znać

      Usuń
    3. No to czekam na wieści. Sama do żelatyny nie wrócę, ale może informacja przyda się inny czytelnikom bloga. Pozdrawiam!

      Usuń
  9. Witam. Ten przepis to cudeńko. Robię go od dawna i znów do niego powracam.Jeszcze raz dziękuję.

    OdpowiedzUsuń