Mini pizze (pizzerki) z serkiem z nerkowców i zielonymi szparagami

Mini pizze (pizzerki) z serkiem z nerkowców i zielonymi szparagami

Jak wiecie jestem pizza girl. Wyjazd do Włoch to szczyt moich kulinarnych marzeń i mogłabym ją jeść we Włoszech codziennie. Jakiś czas temu dzieliłam się z Wami przepisem na bardzo nietradycyjną pizzę z patelni - cieniutką i chrupiącą, czyli taką jaką lubię najbardziej. Ale mimo wszystko lubię też puchate, mięciutkie pizze i pizzerki, które zdarza mi się kupować na drugie śniadanie. Od czasu do czasu przygotowuję je też w domu i dzisiaj mam dla Was pomysł na takie właśnie domowe pizzerki. Niekoniecznie z sosem pomidorowym i serem, za to z wegańskim serkiem z nerkowców i zielonymi szparagami, które po prostu uwielbiam.

Poza tym drożdżowe mini pizze to też świetna przekąska na majówkowe wycieczki. Choć akurat dzisiaj pogoda do nich nie zachęca ;) Świetnie sprawdzą się też zamiast pieczywa podczas grillowania albo zwyczajnie na imprezę lub posiadówę ze znajomymi. 

Wpis powstał we współpracy z Better Product Sp. z o.o., dystrybutorem elektrycznego piekarnika parowego GOTIE GPP-400 BAKEandSTEAM.

Mini pizze (pizzerki) z serkiem z nerkowców i zielonymi szparagami

Mini pizze z serkiem z nerkowców i zielonymi szparagami


Składniki/ na 12 sztuk:

na ciasto:
  • 500 g mąki pszennej,
  • 300 ml mleka (u mnie sojowe) - można zastąpić wodą,
  • 25 g świeżych drożdży,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 2 łyżki oliwy,

na serek z nerkowców:
  • 3/4 szkl. nerkowców,
  • 3/4 szkl. wody,
  • 2 łyżki oliwy,
  • sok z 1/2 cytryny,
  • 1 łyżeczka suszonego czosnku,
  • 1/2 łyżeczki soli,
  • 1 łyżeczka suszonej bazylii,

dodatki:
  • 1 pęczek zielonych szparagów,
  • 1 czerwona cebula,
  • czarne oliwki,
  • oliwa z oliwek.

Wykonanie (pizzerki przygotowałam korzystając piekarnika parowego GOTIE GPP-400 BAKEandSTEAM):
Ciasto:
1. Przygotowujemy rozczyn drożdżowy. W garnuszku podgrzewamy mleko - ma być ciepłe, ale nie gorące. W misce mieszamy drożdże z łyżeczką cukru i 2 łyżkami mąki, dodajemy połowę mleka i dokładnie mieszamy. Odstawiamy pod przykryciem na ok. 15 minut. Ja zazwyczaj wstawiam zaczyn do wyłączonego piekarnika.
2. Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy rozczyn i resztę mleka. Lekko wyrabiamy, dodajemy oliwę i sól. Zaczynamy wyrabiać w misce, a gdy ciasto wchłonie tłuszcz, przekładamy na blat i ugniatamy ok. 10 minut, aż ciasto zrobi się gładkie i elastyczne. Przekładamy spowrotem do miski, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1-1,5 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Wyrastanie ciasta można przyspieszyć wstawiając ciasto do lekko podgrzanego piekarnika. W tym celu ustawiamy program manualny z funkcją pary (temperatura i wilgoć przyspieszą wyrastanie). Wybieramy z menu DIY Para, 5 minut, 50 st. C. Gdy piekarnik się nagrzeje wyłączamy go i zostawiamy na 5 minut, po czym do środka wstawiamy ciasto. Ciasta nie trzeba przykrywać.
Serek z nerkowców:
3. Nerkowce zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kwadrans. Następnie płuczemy je na sicie i przekładamy do pojemnika blendera razem z pozostałymi składnikami oprócz bazylii, którą dodajemy dopiero po zblendowaniu. Bledndujemy na gładki serek. Próbujemy i ewentualnie doprawiamy do smaku.
Dodatki:
4. Szaragi myjemy, odcinamy końcówki. Kroimy na 2-3 kawałki, a jeśli szparagi są grube, można przekroić je dodatkowo wzdłuż. Kawałki nacieramy odrobiną oliwy. Cebulę obieramy, kroimy w piórka. Oliwki kroimy na plasterki.
Formowanie pizzerek:
5. Ciasto wyjmujemy na blat lekko podsypany mąką. Chwilę ugniatamy, a następnie formujemy wałek, który kroimy na 12 części. Kawałki spłaszczamy i rozciągamy na płaskie placuszki (można pomóc sobie wałkiem). Układamy w odstępach, na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
6. Pizzerki smarujemy łyżką serka, na wierzchu układamy kilka kawałków szparagów, cebulę i oliwki. Posypujemy odrobiną soli, skrapiamy delikatnie oliwą.
7. Pizzerki pieczemy w temperaturze 180 st. C. W tym celu ustawiamy program z menu pieczenia ciast i chleba H-3 Pizza (22 minuty, 180 st. C). Po upieczeniu pizzerki studzimy na kratce. Mini pizze są pyszne zarówno na ciepło, jak i na zimno. Smacznego!

Wskazówka:
Jeśli nie pieczecie wszystkich pizzerek jednocześnie, pozostałe kawałki ciasta wstawcie do lodówki, co opóźni ich proces wyrastania.

Mini pizze (pizzerki) z serkiem z nerkowców i zielonymi szparagami

Wpis powstał we współpracy z Better Product Sp. z o.o., dystrybutorem elektrycznego piekarnika parowego GOTIE GPP-400 BAKEandSTEAMJeśli jesteście ciekawi innych produktów z ich oferty, odwiedźcie ich profil na facebook'u! A piekarnik można nabyć na stronie GOTIEshop.pl

***
Spodobał Ci się dzisiejszy przepis? Będzie mi miło jeśli podzielisz się nim ze znajomymi albo zostawisz komentarz. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, które pojawiają się na blogu, odwiedź moje profile na Facebooku i Instagramie.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz