Podpłomyki owsiane z makiem i pastą pomidorowo-paprykową

Podpłomyki owsiane z makiem i pastą pomidorowo-paprykową

Podpłomyki, czyli cienkie pszenne placki to najstarsza znana forma chleba. Wypiekane na rozgrzanych w ognisku kamieniach albo dużych blaszanych misach, pasowały praktycznie do każdego posiłku. Warto więc sięgnąć do naszych słowiańskich korzeni i spróbować przygotować je we własnej kuchni, bo równie dobrze sprawdzą się też na współczesnym stole. Nawet jako baza do zwykłej, codziennej kanapki. Podpłomyki są bardzo łatwe w przygotowaniu, dlatego ja traktuję je jako takie awaryjne pieczywo, które przygotować można ekspresowo i na dodatek bez odpalania piekarnika.

Podpłomyki owsiane z makiem i pastą pomidorowo-paprykową

W dzisiejszej kanapkowej wersji posmarowałam je pomidorowo-paprykową pastą od Bevege, która bardzo mi zasmakowała. Pasta jest dobrze doprawiona, gęsta i sycąca, dlatego na pewno nie raz jeszcze będę do niej wracać. Dlatego jeśli kiedyś nawinie Wam się podczas zakupów (listę sklepów, w których można kupić produkty Bevege znajdziecie tutaj), koniecznie ją wypróbujcie. Z czystym sumieniem mogę polecić Wam ten produkt :)

Podpłomyki owsiane z makiem i pastą pomidorowo-paprykową


Składniki/ na ok. 10 sztuk:
  • 2 szkl. mąki pszennej + trochę do posypania blatu,
  • 1 szkl. płatków owsianych,
  • ok. 1 szkl. wody,
  • 2 łyżeczki maku,
  • 1 łyżeczka soli,
  • olej lub oliwa,

do podania:

Wykonanie:
1. Płatki owsiane łączymy w misce razem z mąką, makiem, solą i 2 łyżeczkami oleju. Stopniowo wlewamy letnią wodę (najlepiej zacząć od 3/4 szkl. wody i potem powoli dolewać resztę) i mieszamy, aż ciasto będzie elastyczne. Zostawiamy na kwadrans pod przykryciem.
2. Ciasto przekładamy na blat oprószony odrobiną mąki. Dzielimy na 10 części.
3. Każdą z części obtaczamy w mące, a następnie rozwałkowujemy na cienki, podłużny placek. Placki smarujemy cienko z jednej strony olejem.
4. Na dużą, rozgrzaną patelnię wrzucamy podpłomyk (posmarowaną stroną do patelni). Podgrzewamy przez ok. 1-2 minuty, aż się zrumieni. Następnie smarujemy olejem drugą stronę podpłomyka, obracamy i rumienimy z drugiej strony. Tak samo postępujemy z resztą placków - przed wrzuceniem na patelnię kolejnego placka polecam przetrzeć ją suchym papierowym ręcznikiem.
5. Podpłomyki podajemy jak kanapki - posmarowane pastą, ze świeżymi warzywami - albo suche jako przekąska lub dodatek np. do zupy czy gulaszu.

Inspiracja: smakowitychleb.pl

Wpis powstał w ramach współpracy z BeVege. Jeśli jesteście ciekawi innych produktów z ich oferty, odwiedźcie ich stronę lub facebook'a!

***
Spodobał Ci się dzisiejszy przepis? Żeby być na bieżąco z nowymi wpisami, odwiedź moją stronę na Facebook'u lub Google+

Brak komentarzy

Prześlij komentarz