O tej porze roku nie mogło zabraknąć na blogu przepisu na bigos z młodej kapusty. Oczywiście w wersji wegetariańskiej, a nawet wegańskiej. W roli białkowej "wkładki" tym razem stare, poczciwe kotlety sojowe, czyli jak ja to mówię... sojaki :)
Kiedyś, gdy wybór wegetariańskich gotowców był niewielki, sięgałam po nie całkiem często. Potem na długo o nich zapomniałam, ale cały czas lubię mieć w szafce paczkę awaryjnych sojaków, sojowych stripsów lub sojowego granulatu. Wszystkie te produkty mają bardzo długie daty przydatności, a przy tym wykorzystać je można naprawdę na wiele sposobów :) Jako dodatek do lekkiego bigosu ze słodkiej, młodej kapusty sprawdziły się naprawdę świetnie!
A zresztą sami wiecie, latem mogłabym jeść młodą kapustę codziennie :) W różnym wydaniu, dlatego na blogu pojawiło się już sporo przepisów na dania z kapustą w roli głównej. Jeśli zasmakuje Wam dzisiejszy bigos, wypróbujcie też przepis na młodą kapustę z marchewką, fasolą i pomidorami, pieczarki duszone z młodą kapustą albo moją ulubioną kapustę w sosie pomidorowym z koperkiem (duuuużą ilością koperku!). Do dzieła :)
Wegański bigos z młodej kapusty
Składniki/ na 4 większe lub 6 mniejszych porcji:
- 1/2 główki młodej kapusty/ ok. 600 g,
- 1 duża marchew/ 100 g,
- 2 cebule,
- 1 ząbek czosnku,
- 6 dużych (podwójnych) suszonych pomidorów,
- ok. 30 g sojowych stripsów, granulatu sojowego lub pokruszonych kotletów sojowych,
- 2 czubate łyżki pasty pomidorowej/ koncentratu,
- 1-2 łyżki posiekanego koperku,
- 2-3 łyżki sosu sojowego,
- 1 łyżka octu jabłkowego (opcjonalnie),
- 2-3 łyżki oleju,
- 2 liście laurowe,
- 2 ziarenka ziela angielskiego,
- 1/4 łyżeczki ostrej wędzonej papryki,
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu,
- sól.
Wykonanie:
1. Przygotowujemy warzywa: kapustę drobno szatkujemy, marchew obieramy i razem z głąbem kapusty ścieramy na tarce (grube oczka). Obrane cebule kroimy w pióra, czosnek drobno szatkujemy. Pomidory kroimy na cienkie paseczki.
2. W dużych garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i czosnek i przez chwilę smażymy, aż cebula lekko zmięknie.
3. Do garnka wrzucamy kapustę, marchew, suszone pomidory i stripsy sojowe. Wsypujemy też wszystkie przyprawy, wlewamy 1 szklankę wody i sos sojowy. Gotujemy na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, w razie potrzeby dolewamy jeszcze 1/2 szkl. wody.
4. Po ok. 15 minutach, gdy kapusta jest już miękka, dodajemy koncentrat pomidorowy i koperek, próbujemy i doprawiamy do smaku solą i octem (jeśli wolicie kwaśniejszą wersję). Gotujemy przez kolejne 10-15 minut. Bigos podajemy gorący, z ulubionym pieczywem lub ziemniaczkami. Smacznego!
***
Spodobał Ci się dzisiejszy przepis? Będzie mi miło jeśli podzielisz się nim ze znajomymi albo zostawisz komentarz. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, które pojawiają się na blogu, odwiedź moją stronę na Facebook'u lub Google+.
Świetny przepis!
OdpowiedzUsuń